Najlepsze gry planszowe dla dzieci
Gry planszowe to konieczny element dzieciństwa. Choć myślimy o nich głównie jesienią i zimą, jak o napełniaczu czasu wtedy, gdy trudno wyjść z dzieckiem na dwór, planszówki pełnią ważną rolę edukacyjną i wychowawczą. Im więcej czasu dziecko spędza przy stole, grając z rodzicami i rodzeństwem w gry, tym lepiej.

Gry są ważne, bo pokazują dziecku, że rywalizacja musi się odbywać według ustalonych reguł. I że wszyscy uczestnicy na równych prawach muszą się do nich stosować. Dziecko dowiaduje się, że można wygrywać, można też przegrywać – i to wszystko jest normalne. Czasem rodzice uważają, że pozwalając dziecku ciągle wygrywać, sprawiają mu radość. – Przecież to tylko zabawa – myślą. To błąd! Nauka przyjmowania porażki jako czegoś normalnego, co jest wkalkulowane w podejmowanie działań, w życie – jest dla dziecka dużo ważniejsza niż przemijająca przyjemność ze zwycięstwa w „Grzybobraniu” czy jakiejś loteryjce.

Gra pozwala też rodzicom dokonać ważnych obserwacji temperamentu dziecka – w jaki sposób reaguje na stresujące, podbramkowe sytuacje, czy panuje nad sobą, czy też traci kontrolę – można z tego wywnioskować, jak dziecko zachowuje się w grupie rówieśniczej, gdy rodzice nie mają nad nim kontroli – np. w przedszkolu.

Do gier planszowych można dziecko przyzwyczajać nawet przed 3. urodzinami (dużo zależy od predyspozycji dziecka), choć większość gier w najmłodszym przedziale wiekowym (3-5 lat) adresowana jest dla dzieci cztero i pięcioletnich. Ale przynajmniej w niektóre śmiało mogą grać już trzylatki. Ważne oczywiście, by grę dobierać tak, żeby nie była zbyt trudna dla dziecka. Nie warto angażować trzylatka w skomplikowane gry dla pięciolatków. Nie każdy trzylatek jest zresztą gotowy, by w ogóle zacząć zabawę w gry planszowe. Ale jeśli już nadejdzie ten moment, pojawia się pytanie – od czego zacząć?

Oto przykłady warte polecenia:

Rewelacyjna seria „Gry i zabawy Smoka Obiboka” – a w niej np. „Mój pierwszy quiz” http://www.swistak.pl/a3409430,MOJ-PIERWSZY-QUIZ-GRANNA-SUPER-ZABAWA-.html
Obrazkowy quiz, proste rysunki do odgadywania dla przedszkolaków, połączone z nauką logicznego myślenia. Dzieci, które grają w tę grę z czasem same, bez pomocy starszych, potrafią sprawdzić czy udzieliły prawidłowej odpowiedzi.

Grzybobranie – tę grę w ofercie ma kilka firm produkujących gry planszowe dla dzieci. Dobry wybór to Granna – dwie gry w jednej http://bajkowykuferek.bazarek.pl/opis/188073/gra-grzybobranie--cudowna-podroz-lata-z-radiem---granna.html#description

Podczas grzybobrania gracze zbierają malutkie grzyby do swoich koszyczków. Na graczy czekają oczywiście przeszkody i ułatwienia – jak to w grze planszowej. A podczas Cudownej Podróży Lata z Radiem – śmieszne zadania do wykonania. Jeśli rodzice pokażą, że można śpiewać, deklamować wiersze, wykonywać figury gimnastyczne z dużym zaangażowaniem – godziny dobrej zabawy dla całej rodziny gwarantowane.

Loteryjka Wesoła Farma http://www.kidsiaki.pl/Adamigo_Loteryjka_edukacyjna_Wesola_farma-462.html

Piękne, kolorowe pudełko. Kolorowe, usztywniane kartoniki do gry. A na nich – zwierzęta, które można spotkać w gospodarstwie. Gra idealna dla młodszych graczy, dla których wyzwaniem jest rozpoznawanie krówek, kogucików, świnek. Świetnie nadaje się na pierwszy zakup planszówki.
Poznajemy zawody

http://www.kidsiaki.pl/Alexander_Gra_edukacyjna_Poznajemy_zawody-278.html
O tym, że gra cieszy się dużym powodzeniem świadczy fakt, że firma wypuściła już sequel tej gry, która łączy w sobie zalety gry i puzzli. Rekomendowana dla dzieci czteroletnich, ale mogą w nią grać również dzieci młodsze, bo reguły są proste. Gracze mogą być policjantem, rolnikiem, lekarzem i kucharzem. W czasie gry uczestnicy zbierają i układają części przypisanej wybranemu zawodowi układanki. Można powiedzieć, że zwycięzców jest wielu, nie tylko ten kto zdoła pierwszy ułożyć puzzle.

Myślenie logiczne
http://www.mazakzabawki.pl/product-pol-4321-Gra-Elektroniczna-Myslenie-logiczne-CLEMENTONI.html
Gra z bohaterami Kubusia Puchatka, stworzona z myślą o najmłodszych graczach. Dopasowywanie elementów układanek z bajkowymi bohaterami może być proste, jeśli prawidłowość rozwiązania zagadki ocenia sam Kubuś Puchatek. Gra elektroniczna – kartoniki plus magiczny długopis Puchatka.

I jeszcze coś dla pięciolatków. Chyba najbardziej znana gra na świecie – Chińczyk http://merlin.pl/Big-Chinczyk-gra-planszowa_Alexander/browse/product/206,698255.html#fullinfo

Nie ma tutaj kolorowych obrazków, młodszych dzieci raczej nie zainteresuje dość abstrakcyjna gra z prostymi, ale bardzo ekscytującymi regułami. Sama pamiętam ją dobrze z dzieciństwa. I już nie mogę się doczekać, gdy w „Chińczyka”, zwanego również „Nie irytuj się, człowieku” zacznę grać z moim dzieckiem!


Anna Kozłowska
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych