Jesienne zabawy
Gdy dziecko się nudzi niejeden rodzic musi nieźle się nagłówkować, czym pociechę zająć. Kupowanie co chwilę nowych zabawek to nietrafiony pomysł. Najlepsze są zabawy, które zajęłyby na dłużej małego odkrywcę, a jeszcze lepiej, gdyby mógł sam się bawić i pozwolić rodzicom zająć się swoimi sprawami.

Jesień to czas zmiennej pogody, więc sporo czasu dzieci będą spędzać w domu. Z jesiennych spacerów przynoszą zwykle ciekawe „zbiory” czyli liście, kasztany, żołędzie – ten popularny zestaw jesiennych dóbr proponuję powiększyć o szyszki, roślinki, małe gałązki.

Na świeżym powietrzu

Korzystajmy z ładnej pogody. Jeśli już jesteśmy z dzieckiem na świeżym powietrzu oprócz zbierania darów jesieni, możemy bawić się w kolory. Prosta zabawa, która uczy spostrzegawczości i może być zajmująca. Kolorowe liście będą tu bardzo pomocne. Można szukać wokół siebie przedmiotów o określonym kolorze, można polecić dziecku, by przyniosło listka żółtego, czerwonego itd. To dobry sposób także na naukę liczenia. „Przynieś mi 2 listki żółte i 3 czerwone” to zabawa i nauka w jednym, a do tego także zdrowy ruch i rywalizacja – jeśli dodamy do tego polecenie „kto pierwszy uzbiera...” Można zachęcić dzieci do konkurowania ze sobą.
Zbierać można kasztany, liście, żołędzie – wszystko to co jest w zasięgu ręki. Nagrodą może być jakiś owoc – też dar jesieni. To doskonała okazja do porozmawiania o porach roku, o przyrodzie, o zdrowych owocach, które też możemy zbierać w tym czasie.

Jeśli mamy możliwość zabrania dziecka do sadu – zróbmy to. Tutaj jesienna zabawa w kolory, liczenie i poznawanie owoców jest przyjemna i pożyteczna. Można urządzić konkurs owocowy, pytajmy o kolory, o kształty, o to jak owoce można jeść i co z nich zrobić. Warto opowiedzieć dziecku o tym jak są ważne dla zdrowia, dlaczego je jemy.

W domu

Jeśli czas jesienny spędzamy z dzieckiem w domu, wykorzystajmy przyniesione zbiory. Robienie ludzików z kasztanów i żołędzi to tylko jeden ze sposobów na zabawę. Kasztany i żołędzie mogą być pieniążkami, towarem w sklepie, klockami, z których ułożymy różne kształty na dywanie, możemy z nich zrobić ulice, którymi pojadą samochody lub ścieżkę na której urządzimy wyścigi nakrętek z butelek.

Owoce jedzmy razem. Razem z dziećmi możemy też przygotowywać z nich przetwory lub desery. Dziecko chętniej je zje, jeśli samo przygotuje owoce, lub danie z nimi. Przy okazji będzie wiedziało, że trzeba je myć, znało smaki, zapachy, kolory. Zabawa w rozpoznawanie owoców po smaku lub zapachu to ciekawa i zdrowa forma spędzania wolnego czasu. Wystarczy przygotować cząstki owoców, przesłonić oczy i zgadywać.

Przyniesione do domu kolorowe liście, jak i roślinki możemy zasuszyć. Pokażmy dziecku jak to zrobić. Potem możemy nimi dekorować pokój. Zróbmy „jesień w pokoju”. Do małych gałązek możemy przywiązać kolorowe liście i również nimi ozdabiać wnętrze. Jeśli obawiamy się bałaganu lub liści po prostu braknie, narysujmy je na kartce i pomalujmy. Potem wytnijmy. Przy okazji dziecko pozna także rodzaje drzew, których liście maluje i wycina.

Miłej zabawy!
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych